[صفحه اصلی ]   [Archive] [ English ]  
:: صفحه اصلي :: درباره نشريه :: آخرين شماره :: تمام شماره‌ها :: جستجو :: ثبت نام :: ارسال مقاله :: تماس با ما ::
:: دوره 15، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) ::
جلد 15 شماره 2 صفحات 18-22 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی رابطه نشانه‌های جسمانی، اضطراب، افسردگی، کارکرد اجتماعی با هوش هیجانی در خلبانان
زینب رسولی ، رضا اسلامی، ابوالفضل خادمی
پژوهشگر، دانشگاه علوم پزشکی آجا، کارشناس
چکیده:   (8059 مشاهده)
مقدمه: هوش هیجانی د‌ر برد‌ارند‌ه‌ی آگاهی، تنظیم و بیان د‌رست د‌امنه‎ای از هیجانات است. لذا توانایی شناخت، ابرازو کنترل این هیجانات یکی از ابعاد‌ مهم هوش هیجانی است و ناتوانی فرد‌ د‌ر هر کد‌ام از این توانایی‎ها منجر به اختلالاتی نظیر اختلالات اضطرابی و خلقی خواهد‌ شد‌ که حاکی از نقص خود‌گرد‌انی هیجانی است که ویژگی کلید‌ی هوش هیجانی است. بنابراین تا آنجا که ممکن است ما باید‌ مهارت‎های هوش هیجانی را که مبنای آنها شناخت د‌قیق هیجانات و کنترل و تنظیم آن‌ها است به افراد آموزش د‌هیم تا احتمال بروز اختلالات را کاهش د‌اد‌ه و از این طریق عملکرد‌ آن‌ها بهبود‌ یابد. هدف از این مطالعه بررسی رابطه نشانه های جسمانی، اضطراب، افسردگی، کارکرد اجتماعی با هوش هیجانی در خلبانان می‌باشد.
روش بررسی: در قالب یک پژوهش توصیفی – مقطعی است. جامعه آماری شامل کلیه خلبانان نیروهای مسلح بود که براساس روش نمونه گیری تصادفی ساده 60 نفر از میان آنها انتخاب شدند و با استفاده از پرسشنامه سلامت روانی GHQ-28 و پرسشنامه هوش هیجانی شیرینگ مورد بررسی قرار گرفتند. داده‌ها به دست آمده با روش آماری همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون مورد تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج نشان داد همبستگی معنی داری بین هوش هیجانی و افسردگی، اضطراب، کارکرد اجتماعی، نشانه های جسمانی در سطح (01/0P<) وجود داشت. هیچ کدام از متغیرهای پیش‌بینی کننده هوش هیجانی نبودند.
بحث و نتیجه‌گیری: با مطالعه نتایج می‌توان دریافت که بین هوش هیجانی و معیار‌های سلامت روانی رابطه معناداری وجود دارد که می‌توان با اجرای برنامه‌های آموزش هوش هیجانی به عنوان عامل مرتبط با سلامت روانی به ارتقا سلامت و عملکرد افراد پرداخت.
واژه‌های کلیدی: هوش هیجانی، نشانه های جسمانی، اضطراب، افسردگی، کارکرد اجتماعی
متن کامل [PDF 475 kb]   (2085 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۲/۱۲/۱۵ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۲/۱۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۲/۱۵
ارسال نظر درباره این مقاله
نام کاربری یا پست الکترونیک شما:

CAPTCHA code


XML   English Abstract   Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rasooli Z, Eslami R, Khademi A. Evaluation of relationship between somatic symptoms, anxiety, depression and social function with emotional intelligence in the pilots. EBNESINA- Journal of Medical. 2013; 15 (2) :18-22
URL: http://ebnesina.ajaums.ac.ir/article-1-168-fa.html

رسولی زینب، اسلامی رضا، خادمی ابوالفضل. بررسی رابطه نشانه‌های جسمانی، اضطراب، افسردگی، کارکرد اجتماعی با هوش هیجانی در خلبانان. ابن سينا – فصلنامه پزشکی. 1392; 15 (2) :18-22

URL: http://ebnesina.ajaums.ac.ir/article-1-168-fa.htmlدوره 15، شماره 2 - ( تابستان 1392 ) برگشت به فهرست نسخه ها
ابن سینا EBNESINA
Persian site map - English site map - Created in 0.06 seconds with 32 queries by YEKTAWEB 3858