:: دوره 13، شماره 1 و 2 - ( بهار , تابستان 1389 ) ::
جلد 13 شماره 1 و 2 صفحات 4-8 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی شیوع کمر درد و عوامل خطر در خلبانان
دکتر یوسف کریمی*، دکتر کامیاب علیزاده
چکیده:   (10808 مشاهده)
مقدمه: کمر درد یک مشکل عمده در خلبانان می‌باشد. این مطالعه با هدف بررسی شیوع کمردرد و عوامل خطر در میان خلبانان انجام شد تا با شناخت عوامل خطر و رفع آنها در این شغل، به بهبود وضعیت آنها کمک کرده و آمارهای اولیه لازم برای پژوهش‌های بعدی را فراهم آورد.
روش بررسی: این مطالعه مقطعی بر روی نمونه‌ای از خلبانان طی یک دوره یکساله انجام گرفت. جمع‌آوری اطلاعات براساس پرسشنامه بود درصد افراد مبتلا به کمردرد در دهه‌های مختلف سنی، طبقات مختلف وزنی و قدی و همچنین شاخص توده بدن (BMI) گزارش شد.
یافته‌ها: به دلایل امنیتی از ذکر ارقام در ارتباط با گروه‌های پروازی خودداری شد. در مورد شیوع کمردرد در بین گروه‌های مختلف پروازی تفاوت معنی‌داری وجود داشت (0/01>P). تفاوت معنی‌دار بین گروه‌های سنی وجود داشت و با افزایش سن شیوع کمردرد افزایش یافت. هیچ گونه ارتباطی بین کمردرد و قد، وزن و یا BMI یافت نشد. اختلاف معنی‌داری بین ساعات پروازی و کمردرد نیز وجود نداشت.
بحث و نتیجه‌گیری: اگر چه میزان شیوع کمر درد در بین خلبانان ایران شبیه سایر کشورها بود، ولی شیوع بالای آن در جهان به توجه بیشتر و مطالعات بعدی در مورد راه‌های کاهش آن نیاز دارد.
واژه‌های کلیدی: خلبانان، کمردرد، عوامل خطر
متن کامل [PDF 287 kb]   (1458 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1390/12/16 | پذیرش: 1393/3/13 | انتشار: 1393/3/13


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 1 و 2 - ( بهار , تابستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها