:: دوره 13، شماره 1 و 2 - ( بهار , تابستان 1389 ) ::
جلد 13 شماره 1 و 2 صفحات 52-56 برگشت به فهرست نسخه ها
بهسازی نحوه ثبت و گزار شنویسی پرستاران: راهکار ارتقاء کیفیت خدمات پرستاری
نسرین جعفری گلستان، فهیمه دادگری، سمیه آزرمی، زیبا جابری
چکیده:   (8352 مشاهده)
مقدمه: ضابطه و مبنای یک عملکرد بالینی سالم در پرستا ر ی، مطابقت آن با مقررات حرفه ای و استانداردهای مراقبتی است . ما تنها در صورتی قادر به اندازه گیری و قضاوت در مورد این اصل می باشیم که پرستار، آنچه را که بر ای بیمار انجام داده است، دقیق ثبت کرده باشد . در غیر این صورت هر گونه انحراف احتمالی از این استانداردها ، می تواند به منزله ارتکاب پرستار به جرم، خطا و سوء عملکرد در ار ایه خدمات تلقی شود، که به شدت سبب کاهش کیفیت مراقبت های ار ایه شده توسط سازمان های مربوطه می شود. از طرفی ما براین باوریم که مراقبتی که توسط پرستار ثبت نشده است، پس انجام نپذیرفته است . آنچه پرستار ثبت می کند و چگونگی ثبت آن می تواند در محافل قانونی نشان دهنده صلاحیت و شایستگی بال ینی پرستاران نیز باشد . در این مطالعه سعی شده است تا با ارایه راهکار اجرایی و اثر بخش و سازماندهی کمیته ثبت در پرستاری، تا حدودی به برطرف شدن مشکلات پرستاران کمک نماید.
روش بررسی: این مطالعه مروری بوده و با جستجو در منابع کتابخانه ای، اینترنت، مقالات انجام شده است.
یافته ها: یکی از معضلات شایع در مسیر ارایه خدمات در واحدهای بهداشتی و درمانی، عدم آگاهی به ثبت گزارشات و تکمیل پرونده های پزشکی بیماران م ی باشد که این عامل ک یفیت خدمات پرستاری را کاهش می دهد. بنابراین پرستار در قبال ار ایه خدمات به بیماران باید پاسخگو باشد و مسؤولیت آنچه را که انجام می دهد بپذیرد و درست نیز ثبت کند.
بحث و نتیجه گیری: سازماندهی کمیته ثبت در پرستا ری می تواند سبب ارتقاء کیفیت ثبت ها و در نتیجه بهبود کیفیت خدمات پرستار ی شود. ثبت صحیح و اصولی گزارش های پرستاری یکی از مهمتر ین عملکردها و مسؤولیت ها است و بهسازی مستمر پرستاران به منظور ارتقاء کیفیت ثبت پرستاری حائز اهمیت بسزایی است.
واژه‌های کلیدی: بهسازی، ثبت و گزارش نویسی، کیفیت خدمات پرستاری
متن کامل [PDF 302 kb]   (1424 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1390/12/16 | پذیرش: 1393/3/13 | انتشار: 1393/3/13


XML   English Abstract   Printدوره 13، شماره 1 و 2 - ( بهار , تابستان 1389 ) برگشت به فهرست نسخه ها