:: دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) ::
جلد 18 شماره 2 صفحات 47-40 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی ساختار سازمانی بیمارستان‌های منتخب شهر تهران و ارتباط آن با شاخص‌های عملکرد بیمارستانی
بایرام نجاتی زرنقی، حسین محمد ابراهیمی، امید خلیلی فر، سعید شهرکی
تهران، دانشگاه علوم پزشکی آجا، گروه مدیریت ، bayram_nejati@yahoo.com
چکیده:   (3424 مشاهده)

مقدمه‌: ساختار سازمانی مناسب نقش مهمی در بهره وری هر سازمان دارد و طرح ریزی صحیح هر ساختار، موجب بهبود عملکرد نیروی انسانی و بالا رفتن بهره‌وری در آن خواهد بود. هدف از این مطالعه بررسی ارتباط بین ساختار سازمانی با شاخص‌های عملکرد بیمارستانی بود.

روش بررسی: مطالعه حاضر از نوع توصیفی-تحلیلی است که در سال 1394 و در 14بیمارستان دولتی در تهران به صورت مقطعی انجام گرفت. ابزار جمع آوری داده‌ها با استفاده از پرسشنامه ساختار سازمانی (پس از تأیید روایی و پایایی) صورت گرفت. تجزیه و تحلیل داده‌ها با استفاده از آزمون‌های مان- ویتنی، کروسکال- والیس و ضریب همبستگی اسپیرمن به کمک نرم افزار SPSS انجام شد.

یافته ها: از بین ابعاد ساختار سازمانی، پیچیدگی در رده متوسط، رسمیت و تمرکز در رده بالا بود. بین شاخص درصد اشغال تخت و میزان تمرکز ساختار سازمانی ارتباط معنی‌داری وجود داشت (05/0p<).

بحث و نتیجه گیری‌: بیمارستان‌های مورد مطالعه برای رسیدن به حداکثر کارآیی و بهره‌وری، می‌توانند به سمت کاهش میزان تمرکز سازمانی متناسب با محیط شغلی حرکت کنند.

واژه‌های کلیدی: بیمارستان، مدیریت و سازماندهی، شاخص‌های عملکرد سازمانی، اشغال تخت
متن کامل [PDF 491 kb]   (2282 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1394/12/21 | پذیرش: 1395/5/24 | انتشار: 1395/5/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 18، شماره 2 - ( تابستان 1395 ) برگشت به فهرست نسخه ها