:: دوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 2 صفحات 21-27 برگشت به فهرست نسخه ها
اثربخشی شناخت درمانی گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی در ابراز وجود زنان مبتلا به سرطان سینه
جعفر حسنی ، فاطمه امام وردی
دانشگاه خوارزمی ، hasanimehr57@yahoo.com
چکیده:   (1069 مشاهده)
مقدمه: تأثیرپذیری بیماران مبتلا به سرطان در ابعاد مختلف زیستی، روانی و اجتماعی از بیماری لزوم مداخلات روان‌شناختی را ایجاب می‌کند. هدف این پژوهش بررسی اثربخشی شناخت درمانی گروهی مبتنی بر ذهن آگاهی در ابراز وجود زنان مبتلا به سرطان سینه بود.
روش بررسی: در قالب یک طرح تجربی پیشآزمون/ پس آزمون با گروه کنترل از میان بیماران مبتلا به سرطان سینه مراجعه کننده به انجمن خیریه مهرانه زنجان 24 نفر به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی در گروههای آزمایش و کنترل جایگزین شدند. گروه آزمایش به مدت 8 جلسه 2 ساعته (1 جلسه در هفته) تحت آموزش درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی به صورت گروهی قرار گرفت. اعضای هر دو گروه در پیش آزمون و پس آزمون براساس مقیاس ابراز وجود شرینگ مورد آزمون قرار گرفتند. اطلاعات به دست آمده با روش تحلیل کواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که در پس آزمون، میانگین نمره کلی ابراز وجود در گروه آزمایش (80/90) بیشتر از گروه کنترل (00/62) و مقدار F در سطح معناداری (001/0 > p) معنادار بود.
بحث‌ و نتیجه‌گیری: بر اساس یافتههای پژوهش حاضر میتوان از شناختدرمانی مبتنی بر ذهنآگاهی در جهت کاهش باورهای ناکارآمد بیماران مبتلا به سرطان در کنار درمانهای پزشکی در بخش انکولوژی استفاده نمود.
 

واژه‌های کلیدی: شناخت درمانی، ذهن آگاهی، ابراز وجود، سرطان سینه
متن کامل [PDF 775 kb]   (577 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۱/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۶/۹ | انتشار: ۱۳۹۶/۶/۹


XML   English Abstract   Printدوره 19، شماره 2 - ( تابستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها