:: دوره 20، شماره 1 - ( بهار 1397 ) ::
جلد 20 شماره 1 صفحات 40-47 برگشت به فهرست نسخه ها
اختلال کیفیت خواب دانشجویان بر اساس چرخه‌های زیستی شبانه‌روزی: نقش حساسیت به تقویت و جنسیت
سهراب امیری، سمیرا قره ویسی
ارومیه، ایران، دانشگاه ارومیه ، amirysohrab@yahoo.com
چکیده:   (427 مشاهده)
مقدمه: کیفیت خواب تأثیر مهمی بر ابعاد روان‌شناختی افراد دارند و می‌تواند تحت تأثیر ابعاد زیستی تغییر کند. هدف پژوهش حاضر، بررسی مؤلفه‌های کیفیت خواب بر اساس صبحگاهی و شامگاهی و نقش حساسیت به تقویت و جنسیت بود.
روش بررسی: طرح پژوهش علی-مقایسه‌ای بود. به این منظور تعداد 490 نفر از دانشجویان دانشگاه بوعلی سینا انتخاب شدند و پرسشنامه تیپ‌های صبحگاهی و شامگاهی را تکمیل کردند. سپس تعداد 135 نفر از شرکت‌کنندگان اولیه بر اساس نمرات کسب‌شده در پرسشنامه تیپ‌های صبحگاهی و شامگاهی، به عنوان افراد دارای صفات شخصیتی صبحگاهی و شامگاهی و بین‌بینی برای مرحله دوم پژوهش انتخاب شدند. در این مرحله، مقیاس کیفیت خواب و مقیاس حساسیت به پاداش و تنبیه توسط شرکت‌کنندگان تکمیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان ‌داد که بین مؤلفه‌های کیفیت خواب بر اساس تیپ‌های صبحگاهی، شامگاهی و بین‌بینی تفاوت معنادار وجود دارد (05/0>p). به‌طوری‌که افراد با تیپ شامگاهی در میزان تأخیر در به خواب رفتن و مدت‌زمان خواب نمرات بالاتری را به دست آوردند. همچنین زنان در ابعاد تأخیر در به خواب رفتن، اختلالات خواب و مصرف داروهای خواب‌آور نمرات بالاتری از مردان نشان دادند (05/0>p).
بحث و نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد که تفاوت‌های فردی در گرایش‌های شبانه‌روزی نقش مهمی در کیفیت خواب دارد.
 

واژه‌های کلیدی: عادات خوب خواب، چرخه‌های شبانه‌روزی، جنسیت، تقویت
متن کامل [PDF 841 kb]   (235 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: ۱۳۹۵/۱۲/۱۴


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 1 - ( بهار 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها