:: دوره 12، شماره 2 و 3 - ( تابستان , پاییز 1388 ) ::
جلد 12 شماره 2 و 3 صفحات 17-21 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت ایمنی نسبت به ویروس سرخجه 6 سال پس از واکسیناسیون همگانی سرخک - سرخجه سال 13۸۲ در دانش‌آموزان هنرستان بهیاری بیمارستان بعثت
محمد درویشی، سید حسن مولانا، محبوبه افضلی
چکیده:   (14222 مشاهده)
مقدمه: سرخجه، بیماری ویروسی و حاد است که با علائمی همچون التهاب غدد لنفاوی و درماتیت در کودکان و بزرگسالان مشاهده می‌شود. عوارض تراتوژنیک سرخجه در سه ماهه اول بارداری یک مشکل بهداشت عمومی محسوب می‌گردد. عفونت در این فاز زمانی از بارداری منجر به آنومالی‌های مختلفی همچون کاتاراکت، گلوکوم، ناشنوایی، بیماری عروق کرونری، پنومونی، آنسفالیت، تخریب استخوان، اختلالات خونی، تداخل در عملکرد غدد درون ریز و تولد با وزن پایین می‌ گردد.
روش بررسی: در این مطالعه توصیفی - مقطعی آنتی‌بادی‌هایIgG ضد سرخجه در 100 نفر از دانش‌آموزان هنرستان بهیاری بیمارستان بعثت به روش ELISA انجام گرفت. سطح آنتی‌بادی‌ بیشتر از Iu/ml11 به عنوان ایمن در نظر گرفته شد. جمعیت مورد مطالعه به دو گروه سیگاری و غیرسیگاری تقسیم گردیدند. و بر اساس BMI به گروه‌های 20>، 25-20، 30-25 و 30< تقسیم گردیدند. آنالیز آماری به کمک برنامه( SPSS (Ver: 16 و آزمون مجذور کا اندازه‌گیری گردید و 0/05>P معنادار در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: در 6% از موارد آنتی‌بادی‌های IgG ضد سرخجه کمتر از مقدار Iu/ml11 بوده و در برابر سرخجه ایمنی نداشتند. در 94% موارد، میزان آنتی‌بادی IgG بیش از Iu/ml11 بوده و در برابر سرخجه ایمنی داشتند. رابطه معنی‌داری بین مصرف سیگار و میزان آنتی‌بادی وجود نداشت و همچنین رابطه معنی‌داری میان گروه‌های BMI و سطح آنتی‌بادی وجود نداشت.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج بیانگر افزایش ایمنی نسبت به ویروس سرخجه می‌باشد. بنابراین با توجه به مصونیت بالای زنان نسبت به ویروس سرخجه، واکسیناسیون عمومی جهت ایجاد ایمنی در برابر سرخجه توصیه نمی‏گردد.
واژه‌های کلیدی: بارداری، سرخجه، ایمنی، واکسیناسیون، سندرم سرخجه مادرزادی، سطح آنتی‌بادی
متن کامل [PDF 309 kb]   (2376 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۱۲/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 2 و 3 - ( تابستان , پاییز 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها