:: دوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 4 صفحات 4-10 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر دوره آموزش تکاوری بر استقامت عضلانی و نیمرخ لیپیدی دانشجویان نظامی
ابراهیم برارپور، میثم چاله چاله، سعید میرزایی
کارشناسی ارشد، دانشگاه مازندران، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، بابلسر، ایران ، eb.physio61@hotmail.com
چکیده:   (569 مشاهده)
مقدمه‌: افراد نظامی به تمرینات استقامتی برای افزایش آمادگی جسمانی و سلامت در شغل خود نیاز دارند. هدف از این تحقیق، بررسی اثر دوره آموزش تکاوری بر استقامت عضلانی و نیمرخ لیپیدی دانشجویان نظامی بود.
روش بررسی: در این مطالعه نیمه تجربی، 24 نفر از دانشجویان سال دوم دانشگاه افسری، به صورت تصادفی انتخاب و به دو گروه تجربی و کنترل تقسیم شدند. آزمودنی‌ها ابتدا 15 دقیقه گرم کرده و سپس آزمون استقامت عضلانی را انجام دادند (پیش آزمون) و نتایج ثبت گردید. بعد از 2 روز آزمودنی‌ها به آزمایشگاه مراجعه کردند و برای ارزیابی سطح نیمرخ لیپیدی (کلسترول، تری‌گلیسرید، LDL و HDL) خون‌گیری انجام شد. سپس گروه تجربی 8 هفته برنامه تمرین آموزش تکاوری را انجام دادند. برای جمع‌آوری داده‌ها در پس آزمون، آزمودنی‌ها مجدداً آزمون مورد نظر را انجام دادند و دوباره خون‌گیری انجام شد. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از آزمون تی مستقل در سطح معنی‌داری کمتر از 05/ 0 استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد 8 هفته دوره آموزش تکاوری بر استقامت عضلانی دانشجویان نظامی تأثیر معنی‌داری نداشت. همچنین دوره آموزش تکاوری بر کلسترول، تری‌گلیسرید، LDL و HDL دانشجویان نظامی تأثیر معنی‌داری نداشت.
بحث‌ و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج تحقیق حاضر به‌نظر می‌رسد برای اثربخشی برنامه‌های بهبود آمادگی بدنی و سلامت دانشجویان نظامی باید تغییراتی انجام شود.
واژه‌های کلیدی: فعالیت ورزشی، برنامه تمرینی، دانشجویان، نظامیان
متن کامل [PDF 676 kb]   (134 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۳ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۷/۱۰/۱۶


XML   English Abstract   Printدوره 20، شماره 4 - ( زمستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها