:: دوره 21، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) ::
جلد 21 شماره 4 صفحات 4-12 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر متیل فنیدیت و تمرین هوازی بر آنزیم‌های کبدی موش صحرایی نر
علی سپهریان، نادر شاکری، حسین عابدنطنزی، شهرام سهیلی
دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات، گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، تهران، ایران ، a.kamoonzadeh@yahoo.com
چکیده:   (395 مشاهده)
مقدمه: داروی متیل‌ فنیدیت (ریتالین) برای درمان اختلال کم‌توجهی-بیش‌فعالی استفاده می‌شود. اما مصرف بدون تجویز پزشک آن برای افزایش عملکرد ورزشی و تحصیلی رواج یافته است. افزایش سوء مصرف دارو در ورزش و عدم اطلاع کافی از اثرات آن موجب شد، این مطالعه با هدف بررسی اثر متیل فنیدیت و تمرین هوازی بر عملکرد کبدی موش صحرائی انجام شد.
روش بررسی: نمونه‌های این تحقیق 80 سر موش صحرایی نر نژاد ویستار با میانگین وزن 15±228 گرم بودند، که به‌طور تصادفی به 8 گروه 10 تایی تقسیم شدند. گروه‌ها شامل کنترل، شم تمرین هوازی، شم دارو، تمرین هوازی، دارو 10mg، دارو 30mg، تمرین هوازی+10mg دارو و گروه تمرین هوازی+30mg دارو بودند. گروه‌های دارو و تمرین هوازی+دارو مقدار داروی متناسب به وزن خود را به‌صورت گاواژ دریافت کردند. گروه‌های تمرین هوازی و تمرین هوازی+دارو برای مدت دو ماه، هفته‌ای سه جلسه و هر جلسه 30 دقیقه (سرعت 25 متر بر دقیقه) فعالیت داده شدند. خون‌گیری یک روز پس از پایان آخرین جلسه تمرین انجام و میزان آنزیم‌های کبدی اندازه‌گیری شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌های از آنالیز واریانس یک طرفه (ANOVA) و آزمون تعقیبی توکی در سطح 05/0 استفاده شد.
یافته‌ها: محاسبات آماری بین گروه‌های مختلف نشان داد، تغییرات سرمی آنزیم‌های کبدی گروه تمرین هوازی نسبت به گروه‌های کنترل، شم تمرین هوازی و شم دارو معنادار نبود. اما در گروه‌های دارو و تمرین+دارو افزایش سرمی وابسته به دوز آنزیم‌های کبدی نسبت به گروه‌های کنترل، شم تمرین هوازی، شم دارو و تمرین هوازی معنادار بود (05/0>p).
بحث و نتیجه‌گیری: افزایش وابسته به دوز آنزیم‌های کبدی در گروه‌های دارو و تمرین+دارو حتی نسبت به گروه تمرین هوازی، احتمال هپاتوتوکسیتی مصرف غیردرمانی متیل فنیدیت را بیان می‌کند. لذا برای تأیید این نتایج، نیاز به پژوهش‌های بیشتری است.
 
واژه‌های کلیدی: متیل فنیدیت، تمرین هوازی، آنزیم‌های کبدی
متن کامل [PDF 339 kb]   (116 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1397/8/23 | انتشار: 1398/10/10


XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 4 - ( زمستان 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها