:: دوره 10، شماره 1 - ( بهار 1386 ) ::
جلد 10 شماره 1 صفحات 5-15 برگشت به فهرست نسخه ها
تعیین آنتی‌بادی‌های آنتی‌اسپرم قبل و بعد از واریکوسلکتومی
دکتر جاوید صمدی، دکتر سید کاظم مداین، دکتر کامیاب علیزاده، دکتر نسرین بیدی
چکیده:   (9599 مشاهده)
مقدمه: واریکوسل شایع‌ترین علت قابل اصلاح ناباروری در مردان بوده که با مکانیسم‌های متعددی در ایجاد ناباروری نقش دارد. از عوامل مؤثر در ناباروری، دخالت علل ایمونولوژیک و از جمله آنتی بادی آنتی اسپرم در ایجاد ناباروری می‌باشد. یکی از ریسک‌فاکتورهای مطرح در ایجاد آنتی‌بادی‌ آنتی‌اسپرم، واریکوسلکتومی می‌باشد. هدف این مطالعه تعیین آنتی‌بادی آنتی‌اسپرم قبل و بعد از واریکوسلکتومی می‌باشد.
روش بررسی: 65 بیمار مبتلا به واریکوسل که کاندید عمل جراحی واریکوسلکتومی بودند، انتخاب شده و مطالعه آینده‌نگری جهت ارزیابی عیار( ASA (Antisperm Antibody در سرم و در سمن قبل و بعد از عمل انجام شد. اندازه‌گیری ASA به صورت مستقیم و غیرمستقیم به روش sperm.MAR. test انجام گردید و مقدار بالای 15% مثبت تلقی گردید.
یافته‌ها: در آنالیز سمن بعد از عمل جراحی، تغییرات حاصل در تعداد و موتیلیتی از لحاظ آماری معنی‌دار بود(0/05>P). در 29% از بیماران قبل از عمل جراحی سطح ASA مثبت بود که در همه آنها عیار مثبت به طور متوسط وجود داشت(40-20%) و 3 ماه بعد از عمل جراحی، سطح ASA در 15% موارد در سمن و 38% موارد در سرم مثبت بود که از لحاظ آماری فقط تفاوت بین ASA سرمی قبل از عمل با ASA سرمی بعد از عمل معنی‌دار بود(0/031>P). از لحاظ پارامترهای سمن، در گروهی که ASA بعد از عمل، مثبت بود در مقایسه با گروهی که ASA بعد از عمل منفی داشتند، فقط در موتیلیتی تفاوت معنی‌دار بین دو گروه نشان داده شد(0/035=P).
بحث: واریکوسلکتومی ممکن است در عده‌ای ‌از افراد سبب مثبت شدن ASA بعد از عمل به ویژه در سرم گردد ولی در مقایسه با افرادی که ASA سرمی منفی بعد از عمل داشتند به استثنای کاهش موتیلیتی، تغییر دیگری ایجاد نمی‌نماید. با توجه به عدم تأثیر واریکوسلکتومی بر روی ASA متصل به سمن، واریکوسلکتومی روی باروری مردان مبتلا به واریکوسل حتی در صورت ایجاد ASA، آثار و طبعات نامساعدی از این جهت ایجاد نمی‌نماید.
واژه‌های کلیدی: واریکوسل، ناباروری، آنتی‌بادی آنتی‌اسپرم
متن کامل [PDF 362 kb]   (1434 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۱۲/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۳/۳/۱۳ | انتشار: ۱۳۹۳/۳/۱۳


XML   English Abstract   Printدوره 10، شماره 1 - ( بهار 1386 ) برگشت به فهرست نسخه ها