:: دوره 23، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 60-54 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی اعتبار دو پرسشنامه خودگزارشی درباره نگرش‌ها و برداشت‌های معطوف به مجرمان جنسی
مریم بختیاری ، امین سهراب زاده ، میثم بازانی ، آرزو حسینی
دکتری روان‌شناسی بالینی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشکده پزشکی، گروه روان‌شناسی بالینی، تهران، ایران ، Bazani.misam@yahoo.com
چکیده:   (620 مشاهده)
زمینه و اهداف: مجرمان جنسی موجب به وجود آمدن مشکلات زیادی در سطح فردی و اجتماعی می‌شوند. وجود ابزارهای مناسبِ سنجش از مهم‌ترین شروط شناختن و طراحی مداخلات و برنامه‌های کارآمد برای پیش‌گیری و مدیریت جرایم جنسی است. هدف پژوهش حاضر بررسی اعتبار دو پرسشنامه در مورد نگرش‌ها و برداشت‌های معطوف به مجرمان جنسی بود.
روش بررسی: در این پژوهش توصیفی-مقطعی از بین کلیه بزرگسالان ساکن در تهران، 250 نفر با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند و به‌طور آنلاین پرسشنامه‌ها را تکمیل کردند. مقیاس‌های نگرش‌های معطوف به مجرمان جنسی و برداشت‌های معطوف به مجرمان جنسی توسط شرکت‌کنندگان تکمیل و داده‌ها با استفاده از شاخص‌های میانگین، انحراف معیار و آزمون‌های استنباطی همبستگی پیرسون، آزمون تی مستقل، شاخص روایی محتوایی، نسبت روایی محتوایی و تحلیل عامل تأییدی در نرم‌افزارهای SPSS و AMOS تحلیل شدند.
یافته‌ها: ساختار عاملی مقیاس نگرش‌ها (اعتماد، نیت و فاصله اجتماعی) (0.045=RMSEA) و برداشت‌های (مجازات و مدیریت، برچسب‌زنی کلیشه‌ای و ادراک خطر) معطوف به مجرمان جنسی (0.077=RMSEA) تأیید شد. دو مقیاس از روایی محتوایی مناسبی برخوردار بودند. همچنین ضریب پایایی مناسبی، از 0.61 تا 0.85، برای تمام عوامل به دست آمد. عوامل دارای همبستگی متوسط تا قوی‌ بودند.
نتیجه‌گیری: یافته‌های پژوهش نشان می‌دهد این دو مقیاس ابزارهای معتبری برای سنجش نگرش‌ها و برداشت‌های معطوف به مجرمان جنسی هستند که می‌توانند بدین منظور استفاده شوند.

 
واژه‌های کلیدی: مجرمان جنسی، روایی و پایایی، برداشت‌، نگرش
متن کامل [PDF 936 kb]   (513 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی | موضوع مقاله: روانپزشکی نظامی
دریافت: 1400/4/7 | پذیرش: 1400/10/10 | انتشار: 1400/10/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها