:: دوره 23، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) ::
جلد 23 شماره 4 صفحات 68-61 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر یک دوره تمرین عصبی – عضلانی بر تعادل ایستا و پویای سربازان در معرض آسیب اندام تحتانی
فرهاد رنجبرزاده ، سعید اسماعیلی پور ، مرجان عابدینی
کارشناس ارشد آسیب‌شناسی و حرکات اصلاحی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران ، saeidesmailipour@gmail.com
چکیده:   (447 مشاهده)

زمینه و اهداف: ضعف در سیستم تعادلی، منجر به بی‌ثباتی بدن، افزایش بار اسکلتی- عضلانی غیرفعال و در نتیجه افزایش احتمال از دست رفتن تعادل و سقوط می‌شود. هدف از پژوهش حاضر بررسی تأثیر تمرینات عصبی-عضلانی بر تعادل ایستا و پویا سربازان حین خدمت در معرض آسیب دیدگی بود.
روش بررسی: تحقیق حاضر از نوع نیمه تجربی بود. جامعه آماری این تحقیق را سربازان )26- 20 سال( در معرض آسیب دیدگی تشکیل دادند که از بین آنها 20 نفر به صورت هدفمند انتخاب و به دو گروه برابر تجربی و کنترل تقسیم شدند. تعادل ایستا و پویا به ترتیب با استفاده از تست رومبرگ و تست ستاره تعدیل شده انجام شد. سپس انجام پروتکل تمرینی به مدت 6 هفته (سه جلسه در هفته) انجام شد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمون تی وابسته و تحلیل کوواریانس مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: پس از انجام تمرینات بهبود معناداری در میزان تعادل ایستا (با چشمان باز و بسته) (0.001=p) و تعادل پویا (با آزمون Y جهت قدامی، جهت داخلی خلفی و جهت خارجی خلفی) (0.001=p) در گروه تجربی نسبت به گروه کنترل وجود داشت.
نتیجه‌گیری: پژوهش حاضر نشان داد انجام شش هفته تمرینات تحت نظارت عصبی-عضلانی با استفاده از تخته تعادل و تخته لغزان به طور معنی‌داری عملکرد تعادل ایستا و پویا را در سربازان در معرض آسیب اندام تحتانی بهبود می‌بخشد.


 
واژه‌های کلیدی: پایش عصبی- عضلانی، تعادل وضعیتی، نظامیان
متن کامل [PDF 840 kb]   (346 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش کوتاه | موضوع مقاله: طب رزم
دریافت: 1400/8/5 | پذیرش: 1400/10/10 | انتشار: 1400/10/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 4 - ( زمستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها