:: دوره 17، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) ::
جلد 17 شماره 3 صفحات 11-18 برگشت به فهرست نسخه ها
مؤلفه‌های اثرگذار بر مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی در یک بیمارستان نظامی: یک مطالعه کیفی در ایران
احمد عامریون، مهران علیجان زاده، احسان تیمورزاده
تهران، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، مرکز تحقیقات مدیریت سلامت ، ehsanteymoorzadeh@yahoo.com
چکیده:   (3046 مشاهده)

مقدمه: امروزه تجهیزات پزشکی به‌عنوان پایه اساسی و مهم در ارائه خدمات به بیماران و همچنین احداث بیمارستان‌ها به‌شمار می‌روند. از این‌رو به دلیل افزایش روز افزون قیمت تجهیزات و در پی آن هزینه‌های نگهداشت آن، اهمیت مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی هر روز بیشتر نمایان می‌گردد. بنابراین دستیابی به مؤلفه‌های مؤثر بر مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی در یک بیمارستان نظامی به‌عنوان هدف این مطالعه در نظر گرفته شد.

روش بررسی: مطالعه حاضر به‌صورت کیفی بود و با روش تحلیل چارچوبی انجام پذیرفت. جامعه مورد مطالعه مدیران و کارشناسان تجهیزات پزشکی در یک بیمارستان آموزشی بزرگ و مرکز ارجاع نظامی تهران بودند که به روش هدفمند انتخاب گردیدند. جمع‌آوری داده‌ها به استفاده از مصاحبه نیمه ساختار یافته انجام و تا اشباع داده‌ها ادامه یافت. داده‌ها پس از استخراج توسط آمار توصیفی تحلیل و به ترتیب فراوانی رتبه‌بندی گردیدند.

یافته‌ها: 26 مؤلفه اثرگذار بر مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی استخراج گردید که مؤلفه‌های آموزش کاربران، نیروی انسانی، تعهد و تجربه کاربران، بازار ارز، بازدیدهای دوره‌ای و مارک یا نام تجاری دستگاه از جمله مهم‌ترین مؤلفه‌ها بودند که توانستند فراوانی نسبی بیش از 75% را کسب نموده و در گروه مؤلفه‌های بسیار مهم قرار گیرند.

بحث و نتیجه‌گیری: با توجه به نتایج مطالعه، 26 مؤلفه احصا شده به خصوص مؤلفه‌های با اهمیت بالاتر و مؤثر بر مدیریت نگهداشت تجهیزات پزشکی می‌بایست در این بیمارستان مورد حمایت مدیران این مرکز قرار بگیرد و با برنامه‌ریزی صحیح، به‌کارگیری و توجه به این مؤلفه‌ها عملکرد و ایمنی بخش تجهیزات در بیمارستان ارتقا یابد و در نهایت منجر به کاهش هزینه‌های نگهداشت و افزایش عمر تجهیزات پزشکی گردد.

واژه‌های کلیدی: تجهیزات پزشکی، مدیریت نگهداشت، مطالعه کیفی
متن کامل [PDF 451 kb]   (990 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1394/1/22 | پذیرش: 1394/11/15 | انتشار: 1394/11/15


XML   English Abstract   Printدوره 17، شماره 3 - ( پاییز 1394 ) برگشت به فهرست نسخه ها