:: دوره 19، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) ::
جلد 19 شماره 4 صفحات 4-12 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر فعالیت بدنی اجباری تردمیل در دوران نوجوانی بر روی علائم افسردگی و فاکتورهای التهابی مغز رت‌های نر بالغ ‌دچار استرس جدایی از مادر
فاطمه سادات ذوالفقاری، مقصود پیری، میر جمال حسینی
، mpeeri@iauctb.ac.ir
چکیده:   (2440 مشاهده)
مقدمه: تجربه استرس اولیه در دوران کودکی میتواند اثرات زیان بخشی بر مغز و رفتار در ارتباط با ایجاد افسردگی داشته باشد. همچنین پاسخ‌های ‏ایمنی التهابی در ارتباط با پاتوفیزیولوژی افسردگی گزارش شده‌اند و بسیاری از مطالعات تأثیرات مثبت فعالیت بدنی را در برابر استرس گزارش داده‌اند. این مطالعه با هدف بررسی تأثیر فعالیت بدنی بر روی علائم افسردگی و فاکتورهای التهابی مغز انجام شد.
روش بررسی: در این پژوهش استرس جدایی از مادر بر روی رت به عنوان یک مدل حیوانی معتبر از سختی‌های اولیه زندگی اعمل شد و رت‌ها از روز 2 تا 14 به مدت 180 دقیقه از مادرشان جدا شدند. در روز 28 این آزمودنی‌ها به صورت تصادفی به 4 گروه (کنترل، جدایی از مادر، تمرین اجباری، فلوکستین) تقسیم شدند و به صورت 4 تایی تا روز 28 در قفس‎‎نگهداری شدند‏. در روز 60 رفتارهای شبه افسردگی به وسیله آزمون‌های جعبه بـاز، شنای اجباری، افشانه قندی و ترجیح سوکروز اندازهگیری شد. همچنین بررسی بیان ژن‌های IL­1β و IL-6 در هیپوکامپ با استفاده از Real time–PCR انجام شد.
یافته‌ها: رفتارهای شبه افسردگی متعاقب استرس جدایی از مادر با استفاده از آزمون‌های رفتاری ‏در رت‌ها به دست آمد. فقط در گروه فلوکستین به طور معنی‌دار رفتارهای افسردگی بهبود یافت (05/0>p). افزایش بیان ژن‌های IL­1β و IL-6 در گروه جدایی از مادر دیده شد که در هر دو گروه فلوکستین و تمرین اجباری کاهش بیان این ژن‌های به وجود آمد (05/0>p).
بحث و نتیجه‌گیری: ما دریافتیم که تمرینات اجباری در دوران نوجوانی قادر به تغییر رفتارهای شبه ‏افسردگی نیست با این وجود تمرین اجباری توانست تغییر معنی‌داری در سطوح سلولی و مولکولی ایجاد کند.
 

واژه‌های کلیدی: افسردگی، فعالیت بدنی، اینترلوکین-6، اینترلوکین-1 بتا
متن کامل [PDF 949 kb]   (1487 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1395/5/18 | پذیرش: 1396/10/17 | انتشار: 1396/10/17


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 19، شماره 4 - ( زمستان 1396 ) برگشت به فهرست نسخه ها