:: دوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 22-29 برگشت به فهرست نسخه ها
تأثیر ورزش اجباری تردمیل دوران نوجوانی بر علائم اضطراب و استرس اکسیداتیو روده رت‌های نر بالغ ‌دچار استرس جدایی از مادر
علی خورجهانی، مقصود پیری، محمدعلی آذربایجانی
دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز، دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی، گروه فیزیولوژی ورزشی ، mpeeri@iauctb.ac.ir
چکیده:   (1638 مشاهده)
مقدمه: اضطراب از شایع‌ترین اختلالات روانی شناخته ‌شده است و 30% اختلالات روانی شناخته شده در جوامع نیز ناشی از استرس‌های روزهای اولیه پس از تولد است. هدف از این مطالعه بررسی اثر ورزش اجباری بر علائم اضطراب و استرس اکسیداتیو روده رت‌های نر بالغ ‏دچار استرس جدایی از مادر بود.
روش بررسی: در این پژوهش تجربی- آزمایشگاهی از روش اعمال استرس جدایی از مادر بر روی رت‌های نوزاد استفاده شد به‌طوری‌که موش‌های نوزاد از روز دوم الی روز چهاردهم پس از تولد روزانه به مدت 180 دقیقه از مادرشان جدا شدند و سپس در روز 28 پس از تولد به‌صورت تصادفی به 5 گروه شامل کنترل، جدایی از مادر به تنهایی، ورزش اجباری تردمیل به تنهایی، جدایی از مادر به همراه تردمیل و یا به همراه تجویز داروی فلوکستین تقسیم‌شده و پس از اتمام برنامه‌های طراحی‌شده گروه‌ها، در روز 60 پس از تولد آزمون‌های رفتاری و نمونه‌برداری‌های بافتی و بیوشیمیایی جهت سنجش بیومارکرهای استرس اکسیداتیو از نمونه‌ها انجام گرفت.
یافته‌ها: فقط تجویز فلوکستین در دوران نوجوانی توانسته بود، رفتارهای شبه اضطرابی و سطح ROS و میزان گلوتاتیون میتوکندریایی روده را به میزان معنی‌داری تغییر دهد؛ و تفاوت مشاهده‌شده بین سایر گروه‌های تحقیق نیز معنی‌دار نبود.
بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که استرس جداسازی نوزاد از مادر توانسته بود ضمن بروز رفتارهای شبه اضطرابی، وضعیت اکسایشی روده را نیز به میزان معنی‌داری تغییر دهد. به نظر می‌رسد که تأثیر ورزش بر اضطراب متأثر از شدت و مدت ورزش، زمان استراحت پس از ورزش و میزان اضطراب قبل ورزش نیز باشد.
 

واژه‌های کلیدی: ورزش، استرس اکسیداتیو، اضطراب جدایی، موش
متن کامل [PDF 721 kb]   (738 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1395/10/7 | انتشار: 1397/4/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها