:: دوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) ::
جلد 12 شماره 4 صفحات 39-45 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش پرستاران در حوادث بیوتروریستی
محبوبه افضلی
چکیده:   (13244 مشاهده)
مقدمه: به دنبال حوادث 11 سپتامبر 2001 خطر وقوع مجدد حوادث بیوتروریستی به یک نگرانی واقعی درمیان کارکنان تیم بهداشتی به خصوص پرستاران تبدیل شد. حوادث بیوتروریستی برای پرستاران استرس‌زا خواهد بود زیرا پرستاران با مشکلاتی چون شناسایی عوامل میکروبی ناشناخته، کار با وسایل و امکانات محدود، کار در ساعت‌های طولانی و محیط ناشناخته روبه‌رو می‌گردند. هدف از این مقاله گردآوری منابع ومقالاتی بود که درزمینه تعیین متغیرهای تاثیرگذار بر کار پرستاران در زمان وقوع حوادث بیوتروریستی کار کرده بودند.
روش بررسی: این تحقیق یک مطالعه مروری می‌باشد که بر پایه اطلاعات جمع‌آوری شده از منابع اینترنتی و تحقیقات منتشر مرتبط با موضوع انجام گرفته است.
یافته‌ها: در مورد فاکتورهای تاثیرگذار بر روی پرستاران در زمان کار در یک حادثه تروریستی مطالعات کمی وجود دارد. واکنش و پاسخگویی پرستاران در زمان وقوع و بعد از حوادث بیوتروریستی به خوبی توضیح داده نشده است، اطلاعات کمی در مورد نگرانی‌ها و ترس‌های پرستاران در مورد نقش بالینی و شرایط کاریشان در زمان حوادث بیوتروریستی در دسترس است.
بحث و نتیجه‌گیری: از آن جایی که در زمان وقوع حوادث بیوتروریستی ازپرستاران انتظار می‌رود که در محیط کاری پر از هرج و مرج و آشفته کار کنند و به طور مستقیم از قربانیان آلوده به میکرو ارگانیسم‌های ناشناخته غیرطبیعی و جهش یافته مراقبت کنند پس باید استرس این شرایط کاری بوسیله بررسی احساسات، اضطراب و ترس پرستاران در مورد خود و خانوادهایشان به خوبی شناخته شده و راهکارهایی جهت کاهش آنها ارایه شود. ایجاد آموزش و آمادگی کافی در پرستاران برای حوادث بیوتروریستی ضروری است تا امنیت کاری پرستاران را تا حد امکان بالا برده و ضربه‌های روحی و عاطفی آنها را کاهش دهد.
واژه‌های کلیدی: پرستاران، کار بالینی، حوادث بیوتروریستی
متن کامل [PDF 368 kb]   (1544 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1390/12/16 | پذیرش: 1393/3/13 | انتشار: 1393/3/13


XML   English Abstract   Printدوره 12، شماره 4 - ( زمستان 1388 ) برگشت به فهرست نسخه ها