:: دوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) ::
جلد 20 شماره 2 صفحات 14-21 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی عوامل مؤثر بر جو ایمنی بیمار در بیمارستان‌های نظامی
روح الله زابلی، عباس عباس زاده، مصطفی شهابی نژاد
مرکز تحقیقات کاربردی معاونت بهداشت، امداد و درمان ناجا ، mostafa.sh.n2212@gmail.com
چکیده:   (1498 مشاهده)
مقدمه: بهبود وضعیت ایمنی بیمار یک ضرورت جهانی است و یکی از مؤلفه‌هایی که نقش مهمی در ارتقاء سطح ایمنی بیمار در بیمارستانها دارد، جو ایمنی بیمار است. هدف از انجام این پژوهش شناسایی عوامل مؤثر بر جو ایمنی بیمار در بیمارستان‌های نظامی کرمان است.
روش بررسی: پژوهش حاضر یک مطالعه تحلیلی با استفاده از تحلیل عاملی است که در سال 1394 در بیمارستان‌های نظامی کرمان انجام شد. جامعه مورد مطالعه شامل 200 نفر از کارکنان پرستاری در بیمارستان‌های مذکور بوده است. جمع‌آوری داده‌ها از طریق پرسشنامه بود. معیار روش تحلیل داده‌ها، تحلیل عاملی اکتشافی و تأییدی بود.
یافته‌ها: 9 مؤلفه مؤثر بر جو ایمنی بیمار در بیمارستان‌های نظامی استخراج شد که عبارتند از نگرش سرپرستان، حمایت مدیریت از ایمنی بیمار، پاسخ غیر تنبیهی به خطا، همکاری تیمی، ایمنی مراقبت‌های پزشکی، بار کاری، مدیریت خطا، توانمندسازی کارکنان و ارتباطات.
بحث و نتیجه‌گیری: ابعاد جو ایمنی بیمار در محیط‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد و میزان تأثیر هریک از ابعاد بر جو ایمنی بیماران در بیمارستان‌ها نیز متفاوت است.
 
واژه‌های کلیدی: بیمارستان نظامی، پرستار، ایمنی بیمار
متن کامل [PDF 629 kb]   (505 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1396/6/5 | انتشار: 1397/4/24


XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 20، شماره 2 - ( تابستان 1397 ) برگشت به فهرست نسخه ها