:: دوره 21، شماره 1 - ( بهار 1398 ) ::
جلد 21 شماره 1 صفحات 44-50 برگشت به فهرست نسخه ها
اعتباریابی نسخه سوم معاینه شناختی ادنبروک ACE-III در بیماران مبتلا به آلزایمر و نقص شناختی خفیف
مجید محمود علیلو، سهیلا پرواز، زینب خانجانی، تورج هاشمی نصرت آباد
دانشگاه تبریز، گروه علوم تربیتی و روان شناسی، تبریز، ایران ، parvazsoheyla@yahoo.com
چکیده:   (1219 مشاهده)
مقدمه: وجود یک ابزار بالینی برای تشخیص نشانه‌های اولیه اضمحلال شناختی در جمعیت سالمندان می‌تواند به بالینگرها کمک کند که دمانس را در مراحل اولیه‌اش شناسایی کنند. هدف پژوهش حاضر اعتباریابی نسخه سوم معاینه شناختی ادنبروکACE-III برروی بیماران مبتلا به آلزایمر و نقص شناختی خفیف در نمونه‌ای از جمعیت ایرانی بود.
روش بررسی: تعداد 135 نفر آزمودنی (30 نفر آلزایمر، 30 نفر نقص شناختی خفیف و 75 فرد سالم) که معیارهای ورود به پژوهش را داشتند در این مطالعه شرکت داشتند. همه بیماران توسط نورولوژیست و با استفاده از ابزارهای تصویربرداری مغزی و معاینه بالینی تشخیص داده شدند. داده‌ها با استفاده از منحنی ROC، همبستگی پیرسون و تحلیل واریانس چند متغیره تحلیل شدند.
یافته‌ها: ACE-III در نقطه برش 75 دارای حساسیت 99/0 و ویژگی 95/0 در افتراق بیماران مبتلا به آلزایمر از گروه نرمال داشت. در نقطه برش 82 دارای حساسیت 92/0 و ویژگی 90/0 در افتراق نقص شناختی خفیف از گروه کنترل داشت. پایایی بازآزمایی برای هر دو آلزایمر و نقص شناختی خفیف 94/0 بود. همسانی درونی با استفاده از آلفای کرونباخ 97/0 بود. تفاوت معناداری بین گروه مبتلا به آلزایمر و گروه کنترل در نمره کلی ACE-III و همه مؤلفه‌هایش (توجه، حافظه، زبان، سیالی کلامی و توانایی دیداری فضایی) وجود داشت. بیماران مبتلا به نقص شناختی خفیف در مؤلفه حافظه و توانایی دیداری فضایی تفاوت معناداری با گروه کنترل داشتند.
بحث و نتیجه‌گیری: ACE-III یک ابزار شناختی مفید و قابل اطمینان برای تشخیص دمانس است و دقت تشخیصی بالایی دارد.
واژه‌های کلیدی: آزمونهای دمانس و وضعیت ذهنی، بیماری آلزایمر، نقص شناختی
متن کامل [PDF 695 kb]   (254 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1396/10/20 | انتشار: 1398/1/26XML   English Abstract   Printدوره 21، شماره 1 - ( بهار 1398 ) برگشت به فهرست نسخه ها