:: دوره 11، شماره 1 - ( پاییز 1387 ) ::
جلد 11 شماره 1 صفحات 11-16 برگشت به فهرست نسخه ها
بررسی وضعیت بهداشت روانی کارکنان اداری مرکز آموزش‌های هوایی شهید خضرایی
علیرضا دهباش، معصومه طالبی
چکیده:   (14967 مشاهده)
زمینه و هدف: بهداشت روانی که از پدیده‌های قرن حاضر است یعنی تأمین و حفظ سلامت روانی فرد و اجتماع به نحوی که فرد بتواند فعالیت روزمره خود را به خوبی انجام داده و با اطرافیان و محیط خود رابطه مناسب و منطقی برقرار نماید. هدف این مطالعه بررسی مشخصات فردی با بهداشت روانی در کارکنان اداری مرکز آموزش‌های هوای شهید خضرایی نیروی هوایی بود.
روش بررسی: این مطالعه پژوهشی از نوع همبستگی است. در این مطالعه به صورت تصادفی 60 نفر از کارکنان اداری انتخاب شد. با استفاده از چک لیست بهداشت روانی که شامل دو بخش روانی و جسمانی بود مورد ارزیابی قرار گرفتند. داده‌ها پس از ورود به کامپیوتر توسط نرم‌افزار آماری SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: نتایج بررسی نشان داد بین سن با بهداشت روانی رابطه معنی‌دار وجود دارد. همچنین بین میزان تحصیلات با بهداشت روانی رابطه معنی‌داری وجود دارد. بین سابقه کار با بهداشت روانی رابطه معنی‌داری وجود دارد. بین میزان درآمد با بهداشت روانی رابطه معنی‌داری وجود دارد. همچنین نتایج نشان داد بین دو گروه مجرد و متأهل در نمره کل بهداشت روانی تفاوت معنی‌داری وجود ندارد.
بحث و نتیجه‌گیری: نتایج پژوهش نقش و اهمیت برخی عوامل تأثیرگذار بر بهداشت روانی در بین کارکنان اداری مرکز آموزش‌های هوایی شهید خضرایی نهاجا را تأیید می‌نماید که با انجام پژوهش‌های دقیق‌تر می‌توان به شناسایی بیشتر عوامل مؤثر بر بهداشت روانی پرداخت و باعث ارائه راهکارهایی در جهت ارتقاء سطح بهداشت روانی کارکنان شد.
واژه‌های کلیدی: بهداشت روانی، کارکنان اداری، نظامی
متن کامل [PDF 364 kb]   (4739 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1390/12/17 | پذیرش: 1393/3/13 | انتشار: 1393/3/13


XML   English Abstract   Printدوره 11، شماره 1 - ( پاییز 1387 ) برگشت به فهرست نسخه ها