:: دوره 23، شماره 1 - ( بهار 1400 ) ::
جلد 23 شماره 1 صفحات 64-55 برگشت به فهرست نسخه ها
دانش، نگرش و عملکرد نسبت به ویروس کووید 19 در بین شهروندان شهر اصفهان
مهری شمس قهفرخی* ، فریده شمس قهفرخی
، mehri_shams2001@yahoo.com
چکیده:   (2141 مشاهده)
مقدمه: از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا، قرنطینه، منع رفت‌وآمد، محدودیت در ارائه برخی خدمات و ‌راه‌اندازی کمپین‌های اطلاع‌رسانی در جهت مواجهه با این ویروس انجام شد. موفقیت در این اقدامات به شدت تحت تأثیر پیروی افراد است. این تبعیت از دستورات وزارت بهداشت و ستاد ملی کرونا تحت تأثیر دانش، نگرش و عملکرد افراد نسبت به این بیماری است. هدف مطالعه حاضر، سنجش دانش، نگرش و رفتار نسبت به کووید 19 بود.
روش‌بررسی: در این مطالعه مقطعی که از اواخر مهر ماه تا ابتدای آبان ماه 1399 انجام شد، با استفاده از یک پیمایش آنلاین از 471 نفر از شهروندان 15 سال و بالاتر شهر اصفهان سؤالات مرتبط با دانش، نگرش و عملکردشان نسبت به این بیماری پرسیده شد. آماره‌های توصیفی و همچنین مقایسه میانگین‌ها در این پژوهش مورد استفاده قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد که اکثر افراد دانش بالایی نسبت به کووید 19، راه‌های انتقال، مراقبت‌ها، درمان و... داشته‌اند. در زمینه نگرش، اکثر افراد نگرش مثبتی نسبت به اقدامات پیشگیرانه و دغدغه‌های مرتبط به کرونا داشته‌اند. اما نگرش پاسخگویان نسبت به اقدامات دولت و در واقع اعتماد به اقدامات و سختگیرانه بودن روش‌های کنترلی و در نهایت کنترل این همه‌گیری چندان مثبت نبوده است.
بحث و نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان داد که داشتن آگاهی نسبت به کووید 19 منجر به داشتن نگرش بالا و عملکرد بهتر در بین شهروندان شده است. یافته‌های این مطالعه برای آگاه ساختن سیاست‌گذاران و متخصصان سلامت جامعه برای مداخلات بهداشتی آتی و افزایش آگاهی افراد می‌تواند مفید باشد.
واژه‌های کلیدی: کووید 19، دانش، نگرش، عملکرد
متن کامل [PDF 753 kb]   (1717 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1399/9/21 | پذیرش: 1400/1/10 | انتشار: 1400/1/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 1 - ( بهار 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها