:: دوره 23، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) ::
جلد 23 شماره 2 صفحات 35-26 برگشت به فهرست نسخه ها
اثر یک و دو جلسه تمرین ورزشی استقامتی و قدرتی در روز بر سطوح ایمونوگلوبولین A و کورتیزول سرمی بازیکنان فوتبال
نبی شمسایی ، هادی عبدی
دانشگاه پیام نور، گروه علوم ورزشی، تهران، ایران ، dr.abdi.pnu@gmail.com
چکیده:   (808 مشاهده)

زمینه و اهداف: ورزش می‌تواند بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر دوجانبه داشته باشد. سطح ایمونوگلوبولین در دوره‌های استرسی که با افزایش کورتیزول همراه است، تغییرات زیادی پیدا می‌کند. هدف تحقیق حاضر بررسی اثر یک و دو جلسه تمرین منتخب در روز بر سطوح ایمونوگلوبولین A و کورتیزول سرمی فوتبالیست‌ها بود.
روش بررسی: 16 فوتبالیست غیرحرفه‌ای به طور تصادفی به دو گروه تمرین استقامتی و قدرتی تقسیم شدند. ابتدا آزمودنی‌ها یک جلسه ورزش در روز سپس پس از یک هفته استراحت دو جلسه فعالیت ورزشی را در روز اجرا کردند. نمونه‌گیری خون در چهار مرحله قبل و بعد از فعالیت ورزشی برای اندازه‌گیری غلظت سرمی ایمونوگلوبولین A و کورتیزول گرفته شد.
یافته‌ها: غلظت ایمونوگلوبولین A متعاقب یک جلسه فعالیت ورزشی در دو گروه به طور غیرمعنی‌داری افزایش یافت، اما متعاقب دو جلسه فعالیت ورزشی کاهش یافت که در گروه تمرین استقامتی نسبت به پیش‌آزمون معنی‌دار بود (001/ 0>p). غلظت کورتیزول متعاقب یک جلسه فعالیت ورزشی در هر دو گروه تقریباً بدون تغییر بود، اما پس ‌از دو جلسه تمرین نسبت به قبل تمرین در هر دو گروه افزایش داشت که در گروه استقامتی این تغییر معنی‌دار بود (05/ 0>p). در مقایسه دو نوع فعالیت ورزشی، تغییرات ایمونوگلوبولین A و کورتیزول سرم در دو گروه تفاوت معنی‌داری مشاهده نشد.
نتیجه‌گیری: انجام بیش از یک جلسه فعالیت ورزشی در روز، به ویژه فعالیت‌هایی که ماهیت استقامتی دارند احتمالاً می‌تواند منجر به کاهش عملکرد سیستم ایمنی و افزایش وضعیت کاتابولیکی شود.

 
واژه‌های کلیدی: تمرین ورزشی حاد، ایمونوگلوبولین، سیستم ایمنی، کورتیزول
متن کامل [PDF 861 kb]   (456 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1399/9/27 | پذیرش: 1400/4/19 | انتشار: 1400/5/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 2 - ( تابستان 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها