:: دوره 23، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) ::
جلد 23 شماره 3 صفحات 62-52 برگشت به فهرست نسخه ها
نقش میانجی انعطاف‌پذیری روانشناختی در رابطه خودکارآمدی و رفتارهای ارتقاءدهنده سلامت در زنان نابارور
آریانا شعبان نژاد ، محسن فضل علی ، بهرام میرزائیان
واحد ‌ساری دانشگاه آزاد اسلامی‌، گروه روانشناسی، ساری، ایران ، ‌Mohsen.fazlali@yahoo.com
چکیده:   (637 مشاهده)
زمینه و اهداف: ناباروری وضعیتی است که می‌تواند با پیامدهای منفی متعدد فردی و اجتماعی همراه باشد. هدف پژوهش حاضر بررسی نقش میانجی انعطاف‌پذیری روانشناختی در رابطه خودکارآمدی و رفتارهای ارتقاءدهنده سلامت در زنان نابارور بود.
روش بررسی: مطالعه حاضر، توصیفی-همبستگی و از نوع مدل‌سازی معادلات ساختاری بود. 291 نفر به روش نمونه‌گیری هدفمند از زنان مراجعه‌کننده به یک مرکز ناباروری در شهر ساری جهت دریافت خدمات ناباروری در فاصله زمانی سه ماهه پاییز 1398 انتخاب شدند. برای گردآوری داده‌ها از پرسشنامه خودکارآمدی عمومی، پرسشنامه انعطاف‌پذیری شناختی و پرسشنامه سبک زندگی ارتقاء دهنده سلامت استفاده شد. برای تحلیل داده‌ها از روش‌های ضریب همبستگی پیرسون و مدل معادلات ساختاری با بهره‌گیری از نرم‌افزار ایموس استفاده شد.
یافته‌ها: نتایج نشان دادند که انعطاف‌پذیری (0.31=r، 0.01≥p) و خودکارآمدی (0.29=r، 0.01≥p) دارای همبستگی مثبت معنی‌دار با رفتارهای ارتقاء دهنده سلامت است. انعطاف‌پذیری در رابطه بین خودکارآمدی و رفتارهای ارتقاءدهنده سلامت دارای نقش میانجی بود (0.01≥p).
نتیجه‌گیری: مطالعه حاضر نشان داد که در زنان نابارور، انعطاف‌پذیری و خودکارآمدی در پیش‌بینی رفتارهای ارتقاءدهنده سلامت دارای نقش معنادار هستند. به نظر می‌رسد که متخصصان سلامت می‌توانند با طراحی مداخلات مناسب به تقویت انعطاف‌پذیری و خودکارآمدی و در نتیجه رفتارهای ارتقاءدهنده سلامت در این افراد کمک کنند.
 
واژه‌های کلیدی: سازگاری روانشناختی، خودکارآمدی، ارتقاءدهنده‌های سلامت، ناباروری
متن کامل [PDF 522 kb]   (317 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1400/2/21 | پذیرش: 1400/6/9 | انتشار: 1400/7/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها