:: دوره 23، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) ::
جلد 23 شماره 3 صفحات 92-85 برگشت به فهرست نسخه ها
مقایسه اثر بخشی مشاوره فردی مبتنی بر شفقت درمانی با خانواده درمانی مبتنی بر نظام عاطفی بوئن بر سازگاری اجتماعی دختران افسرده نوجوان
زینب هوشمند ، حسن میرزاحسینی ، مجید ضرغام‌حاجبی
گروه روانشناسی، واحد قم، دانشگاه آزاد اسلامی، قم، ایران ، mirzahoseini@qom-iau.ac.ir
چکیده:   (601 مشاهده)
زمینه و اهداف: سازگاری اجتماعی شامل سازگاری فرد با محیط اجتماعی خود است که این سازگاری ممکن است با تغییر دادن خود و یا محیط به دست آید. هدف این تحقیق مقایسه میزان اثربخشی مشاوره فردی مبتنی بر شفقت درمانی با مشاوره خانواده درمانی مبتنی بر نظام عاطفی بوئن بر سازگاری اجتماعی دختران افسرده نوجوان بود.
روش بررسی: در این پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون و پیگیری همراه با گروه گواه از بین دختران 17­14 ساله محصل در مدارس دولتی شهر تهران، تعداد 30 نفر به صورت داوطلبانه انتخاب شدند و سپس به صورت تصادفی به دو گروه آزمایش و یک گروه گواه تقسیم شدند. پرسشنامه سازگاری اجتماعی بل (1961) در چهار نوبت (پیش‌آزمون، پس‌آزمون، پیگیری دوم ماهه، پیگیری شش ماهه) توسط گروه نمونه تکمیل شد. پس از گردآوری داده با آزمون آماری تحلیل کوواریانس چندمتغیره تجزیه و تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد هر دو مشاوره فردی مبتنی بر شفقت درمانی و خانواده درمانی مبتنی بر نظام عاطفی بوئن بر کاهش ناسازگاری دختران نوجوان مؤثر بود (0.001>p). همچنین نتایج حاکی از این بود که در گروه مشاوره فردی نسبت به خانواده درمانی، میزان ناسازگاری و مؤلفه‌های آن به طور معناداری کاهش یافته است (0.001>p).
نتیجه‌گیری: با توجه به آنچه بیان شد نتیجه تحقیق نشان داد مشاوره فردی مبتنی بر شفقت درمانی نسبت به خانواده درمانی مبتنی نظام عاطفی بوئن بر سازگاری اجتماعی دختران اثربخش‌تر بود.
واژه‌های کلیدی: خانواده درمانی، سازگاری اجتماعی، مشاوره، هیجان‌ها
متن کامل [PDF 311 kb]   (334 دریافت)    
نوع مطالعه: تحقیقی |
دریافت: 1400/3/1 | پذیرش: 1400/7/10 | انتشار: 1400/7/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 23، شماره 3 - ( پاییز 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها